Гербът на град Брезник е създаден през 80-те години, в два варианта - с надпис и без надпис. Гербът с надписа се поставя върху знамето на общината.
Основната част на герба е щит - класически символ на град-крепост или охранявано място. В горната част на щита като корона стои зъбно колело, символизиращо развитието на промишлеността в общината. Изображенията върху щита са златисти върху сив фон, а надписът е черен /когато го има/.
В средата на щита е изобразена делва с бликащи струи вода от нея, като символ на уникалната “желязна” минерална вода – гордост за хората в общината.
Два узрели пшенични класове, преплитащи се в долния край, ограждат делвата от двете и страни, като символ на плодородието на Граовската земя и трудолюбието на селските стопани.
Надписът “Брезник” се вписва с черен цвят в короната на щита под зъбния венец и идва да напомни за дълголетието на града създаден от цар Селевкия /Симеклит/ наред с градовете Пловдив, Срем, Средец и Ниш .
Зъбният венец, класовете, водата и щитът в златен образ символизират благополучието на гр. Брезник и общината.
Знамето на Община Брезник е символ, който изразява самоуправлението на общината и демократичните принципи, които характеризират това самоуправление и е нейн отличителен знак.
То включва три цвята: бял, зелен, охра. Те се подреждат по следния ред: бял, зелен, охра, зелен, бял, поставени водоравно. Цветовете символизират природните красоти на Брезнишко и брезата, а охрата- желязната минерална вода, като нещо уникално за гр. Брезник.
На знамето, в крайната лява половина е изобразен герба на гр. Брезник.
Размерите, начините и местата за поставяне са уредени в “Статут на знаме на гр. Брезник ” приет от Общински съвет гр. Брезник
Ключът на града е символичен знак на гр.Брезник. Съхранява се от Кмета на Общината.
Този ключ се подарява на изключително високопоставени гости на града и на удостоените със званието “Почетен гражданин на гр.Брезник”.
ДУХОВЕН СИМВОЛ
За Духовен символ на града е утвърдена пластика с образа на “Света Петка”, като покровителка на гр.Брезник.
Подарява се на изключително високопоставени гости на града и на удостоените със званието “ Почетен гражданин на гр.Брезник”
Съхранява се в едноименната черква.
ПОЧЕТНИ ГРАЖДАНИ на гр.Брезник са:
ГРИГОР МИХАЙЛОВ ВАКЛИЕВ - роден в Брезнишкото село Д.Секирна, асистент, доцент , професор и ректор на ВИИ ”К.Маркс” – София. Като министър на Министерство на вътрешната търговия и услугите, дава своя изключителен принос за икономическото развитие на Брезник и изграждането на заводите за хладилно машиностроене, фрикционни изделия и алуминиева дограма. /Решение 307/26.06.2002г. на Общински съвет Брезник/
ГЕОРГИ АЛЕКСАНДРОВ МИХАЙЛОВ - за изключителен принос за цялостното развитие на Община Брезник, като кмет в няколко мандата, и особено за водоснабдяването на гр.Брезник и общината. /Решение 307/26.06.2002г. на Общински съвет Брезник/
ВЕРА МИХАЙЛОВА ГЕОРГИЕВА – краевед и изследовател, автор на задълбочено изследване и проучване на традициите, обичаите, бита и миналото на “Граово”. Неуморим радетел на културното развитие на Брезник. /Решение 307/26.06.2002г. на Общински съвет Брезник/
АСЕН КРУМОВ АТАНАСОВ – за изключителния му принос за развитието на мащабното строителство, социално-икономическите резултати и развитието на Брезник като съвременен административен, стопански и културен град. /Решение 377/26.06.2003г. на Общински съвет Брезник/
ЕВСТАТИ СТОИЛОВ БУРНАСКИ – като утвърден и признат поет и творец, със значителен принос в българската култура и изкуство./Решение 268/26.05.2006 г. на Общински съвет Брезник/
д-р ТАТЯНА БЛАГОЕВА ХРИСТОВА - за приноса й в развитието на здравеопазването в Община Брезник /Решение 475/19.05.2011 г. на Общински съвет Брезник/
д-р АСЕН СТОИЛОВ ДИМИТРОВ - за приноса му в развитието на здравеопазването в Община Брезник /Решение 475/19.05.2011 г. на Общински съвет Брезник/
ЕЛЕНА БОЯНОВА – АНДРЕЕВА за приноса й в опазването на духовността и културата на гр. Брезник. Дългогодишен учител по български език и литература и краевед.
ЛИДИЯ ЕВТИМОВА ДОБРЕВСКА - утвърдена и призната като автентичен носител на разказваческата традиция за Граово и региона.
ЛОЗАН СИМОВ ИВАНЧЕВ - за изключителния му принос в издирването, съхраняването и популяризирането на граовския танцов автентичен фолклор.
СТОИМЕН СЛАВОВ МАРКОВ - музикант – виолончелист, художник и скулптор. Роден е на 25 февруари 1932 г. в гр. Бургас, но корените му са от с. Ребро, община Брезник. Прави огромно дарение от скулптури от дърво, гранитна скулптура „Легенда за Любаш”, метални пластики и картини на община Брезник и на кметството в с. Ребро.
Приложение №1
Статут за удостояване със званието "ПОЧЕТЕН ГРАЖДАНИН НА ГРАД БРЕЗНИК".
I. ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ:
Със званието "Почетен гражданин на гр. Брезник" се удостояват български и чужди граждани за многобройни или изключителни заслуги към гр. Брезник.
Званието "Почетен гражданин на град Брезник" може да се отнема само при посочените в настоящия статут условия.
ІІ. РЕД ЗА ПРЕДЛОЖЕНИЯ И НАГРАЖДАВАНИЯ:
1. Предложението за удостояване със званието "Почетен гражданин на гр. Брезник" може да се направи от:
- държавни или общински институции;
- обществени организации;
- граждани.
2. Предложението се адресира до Кмета на Община Брезник и Председателя на ОбС Брезник, които го внасят за обсъждане в Общински съвет.
3. Носителите на званието "Почетен гражданин на гр. Брезник" се определят с решение на Общински съвет.
4. Кметът на Община Брезник връчва на удостоените със званието "Почетен гражданин на град Брезник" грамота, символичен ключ на града и пластика с духовния символ на града.
5. Имената на удостоените почетни граждани се вписват в почетната книга на Общината.
ІІІ. ЛИШАВАНЕ,ОТНЕМАНЕ И ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ НА ЗВАНИЕТО "ПОЧЕТЕН ГРАЖДАНИН НА ГРАД БРЕЗНИК".
1 Званието "Почетен гражданин на гр. Брезник" може да се отнема когато лицето е осъдено за тежко умишлено престъпление след удостояване със званието.
Лицата, които са лишени от правото на полученото почетно звание, са длъжни в едномесечен срок от уведомяването да върнат в Общината почетната грамота, символичния ключ и духовния символ.
При тези случаи грамотата се унищожава, а името на лицето се заличава от почетната книга.
2. Предложение за отнемане на званието "Почетен гражданин на гр. Брезник" може да се даде от лицата, посочени в т. 1, раздел ІІ. Предложението се прави до Кмета на Община Брезник.
3. Кметът на Община Брезник внася предложението за обсъждане в Общински съвет.
4. Отнемането на званието "Почетен гражданин на гр. Брезник" се прави с решение на Общински съвет, за което лицето се уведомява в едноседмичен срок от влизане в сила на решението.
5. Възстановяване на званието "Почетен гражданин на гр. Брезник" се извършва с решение на Общински съвет при спазване на същите процедурни правила, както при отнемане на званието.
Статута е приет с решение №305\26.06.2002 и изменен с решение№ 447/24.03.2011 г.
Председател ОбС: …………............/И.Ставрев/
Приложение 2
Статут на ЗНАМЕ НА ГРАД БРЕЗНИК
Чл.1. /1/ Знамето на град Брезник е символ, който изразява самоуправлението на общината и демократичните принципи, които характеризират това самоуправление и е неин отличителен знак
/2/ Знамето на град Брезник се състои от три цвята: бял, зелен и охра, поставени водоравно в следния ред: бял, зелен, охра, зелен, бял. При поставяне на знамето във вертикално положение на носещо тяло цветовете се подреждат от ляво надясно. Белият и зеленият цвят символизират природните дадености на гр.Брезник и брезата, а ивицата охра символизира желязната вода,като нещо уникално за гр. Брезник
/3/ На знамето в крайната лява половина е изобразен герба на гр. Брезник.
/4/ Знамето има правоъгълна форма. Полетата на отделните цветове са различни по размер и са разположени по хоризонтала на правоъгълника.
/5/ Размери:
хоризонтално - 90 см х 150 см /бял - 10 см, зелен - 27,5 см, охра- 15 см/
вертикално - 70 см х 270 см / бял - 8 см, зелен - 20 см, охра - 14 см/
Чл. 2 . Знамето на град Брезник се издига :
1. на централната сграда на Общината,
2. сградите на общинските учреждения и институции;
3. на сградите, в които се провеждат заседания на Общински съвет.
Чл.З. Знамето на град Брезник се поставя :
1. на входа на Общината;
2. в залата за провеждане на сесии на Общински съвет;
3. в представителни зали на Общината;
4. на всички сцени и места, където се провеждат общински мероприятия.
Приложение №3
Статут на ДУХОВЕН СИМВОЛ НА ГРАД БРЕЗНИК
Чл. 1. Духовен символ на гр. Брезник е канонизираната от Българската православна църква "Света Петка".
Чл. 2. Духовният символ представлява икона - пластика на образа на "Света Петка".
Чл. 3. /1/ Духовният символ се подарява на изключително високопоставени гости на града и на удостоените със званието "Почетен гражданин на град Брезник".
/2/ Връчва се от Кмета на Общината след решение на Общински съвет.
Чл. 4. Мястото на духовния символ е в църквата "Света Петка" в гр. Брезник.
Чл. 5. Иконите - пластики се съхраняват при Кмета на Общината
Статутите са приети с решение 305/26.06.2006 г.
Председател ОбС: …………./М. Добревска/